BLOG (PL)

O pracy, którą kochasz i prostych krokach do międzynarodowego uznania

INSTAGRAM    |    FACEBOOK   |   WEBSITE

Jak w ciągu zaledwie 3 lat można zdobyć międzynarodowe uznanie, jakie korzyści przynosi udział w konkursach internetowych i jak ograniczenia związane z kwarantanną wpływają na pracę twórczą?
Historia winnickiej artystki Natalii Zhizhko jest inspirująca i motywująca, ponieważ artystce udało się osiągnąć sukces i uznanie na poziomie międzynarodowym w ciągu zaledwie 3 lat. Jak udało jej się osiągnąć taki rezultat?

Wielu z nas często krytykuje samych siebie i czuje się niepewnie co do swoich możliwości, popełniając tym samym wielki błąd, ponieważ bez obiektywnej oceny z zewnątrz czasami przegapiamy ważne wydarzenia i okazje, które są punktami rozwoju.

Natalia zaczęła malować we wrześniu 2017 r. Artysta nie miał doświadczenia akademickiego, w tamtym czasie było to doświadczenie szkoły artystycznej.
Los sprawił, że zamiast w Kijowskim Instytucie Przemysłu Lekkiego, z powodu choroby ojca, musiała zostać w domu i zapisała się do Winnickiego Instytutu Politechnicznego. Po ukończeniu szkoły Natalia poszła służyć w wojsku. Przez ponad 25 lat pracowała w jednostce wojskowej. W tym okresie życia nie dotykała farb ani pędzli. Jednak zamiłowanie do sztuki pięknej było w artystce obecne od zawsze, chciała ozdobić swoją przestrzeń obrazami.Co było bodźcem do podjęcia działań?


Punktem wyjścia do rozwoju jej talentu była pozornie zwyczajna okazja. Współpracownica przyniosła haft przedstawiający hiszpańską kobietę z bukietem kwiatów. Natalia chciała przenieść obraz na płótno. Na tym zdjęciu odkryła swój talent.

Otrzymywanie informacji zwrotnych było bardzo ważne dla artystki w początkowej fazie jej twórczości. Natalia szukała każdej okazji, by pokazać swoje prace i przyjąć krytykę. Do tego dochodziły odrzucenia, prace, które jej się podobały, ale nie pasowały. Jedną z pierwszych nagród za swoją twórczość Winnica otrzymała na międzynarodowym konkursie Złoty Czas, w którym uczestniczyła przez kilka sezonów z rzędu i zdobyła 4 Grand Prix festiwalu. Natalija dowiedziała się o konkursie przez przypadek z reklamy i postanowiła pokazać tam swoją pracę, ale nie spodziewała się żadnych rezultatów. Jakież było jej zdziwienie, gdy jedna z członkiń międzynarodowego jury Marina Spencer O'Neil, przewodnicząca UNESCO we Włoszech, chciała powiesić jej prace na swojej ścianie. Natalia mówi, że udział w konkursie uświadomił jej, że podąża we właściwym kierunku. Miła atmosfera, wsparcie i konstruktywna krytyka ze strony profesjonalistów na poziomie międzynarodowym dały możliwość samodoskonalenia i rozwoju.Co było największym osiągnięciem, a co porażką?


Za jedno z najważniejszych osiągnięć Natalia uważa uzyskanie informacji zwrotnej od Igora Sacharowa, od którego lekcji rozpoczęła swoją drogę artystyczną. To właśnie obraz "Żagiel" został doceniony przez artystę.

Nie było żadnych porażek jako takich. Natalia jest bowiem przekonana, że każda sytuacja, nawet jeśli wydaje się negatywna, jest cennym doświadczeniem, które pozwala na dalszy rozwój.
Aby zachować inspirację i zasoby, ważne jest, aby dać sobie czas na relaks i spędzić go z najbliższymi - dzieli się swoim top secret Natalia. Jednym z kluczy do sukcesu jest niedopuszczenie do emocjonalnego wypalenia się.


Monetyzacja kreatywności i udziału w konkursach


Do tej pory Natalia Żiżko miała ponad 9 wystaw indywidualnych i brała udział w międzynarodowych konkursach (Londyn, Turcja, Niemcy). Artystka zauważa, że główną wartością udziału w konkursach jest możliwość wyznaczenia sobie celu, zobaczenia poziomu innych uczestników i sprawdzenia się.

Konkursy są ważnym punktem w rozwoju twórczości, ponieważ pomagają spojrzeć na siebie i swoją pracę z boku. Artystka jest głęboko przekonana, że jeśli jej jedynym celem będzie sprzedaż obrazów, daleko nie zajdzie. Uważa, że lepiej jest tworzyć obrazy z miłością, rozwijać się z miłością i inwestować środki we własny rozwój, a pieniądze mogą być wtedy miłym bonusem. Jednym z głównych kryteriów realizacji ich obrazów jest rozpowszechnianie ich twórczości zarówno w portalach internetowych, jak i na wystawach indywidualnych, co pozwala poszerzyć grono wielbicieli talentu. Pogoń za pracą i odkładanie pokazania jej innym może doprowadzić do tego, że zostanie się niezauważonym. Dlatego artystka jest przekonana, że tylko poprzez działanie i pokazywanie wszędzie swoich obrazów może osiągnąć sukces w jak najkrótszym czasie.Jak ograniczenia związane z kwarantanną wpływają na kreatywność?


Natalia zauważa przede wszystkim, że zwolnił się czas, który można poświęcić na twórczość. Wiele osób czuje się przygnębionych i smutnych z powodu ograniczeń. Jednak te pozornie niesprzyjające warunki można wykorzystać na swoją korzyść i znaleźć w nich inspirację do tworzenia barwnych obrazów i ubarwiania swojego życia.

Rzeczywiście, pandemia pokrzyżowała plany wielu osób, w tym artystów. Wystawy, zwłaszcza zagraniczne, zostały odłożone na czas nieokreślony. Dlatego też jednym z konkretnych celów, które można sobie wyznaczyć i zrealizować już teraz, jest udział w konkursach i wystawach internetowych. Prace Natalii biorą udział w wystawie internetowej Japońskiego Narodowego Uniwersytetu Akwareli. Również w najbliższym czasie obrazy artysty będzie można zobaczyć w Kijowie w galerii "Globus" oraz w domu artysty.

Na tym etapie jednym z ważnych celów Natalii jest podjęcie studiów na Winnickim Uniwersytecie Pedagogicznym na wydziale sztuk pięknych. Artystka czuje, że wkrótce będzie gotowa dzielić się swoim doświadczeniem i nauczać.

Historia sukcesu Nataliji motywuje ją do działania na rzecz własnego rozwoju, bo gdyby po pierwszej odmowie poddała się, gdyby usiadła z założonymi rękami i pomyślała, że nie jest jeszcze gotowa, by pokazać swoją pracę innym, pozostałaby dokładnie w tym samym miejscu, w którym zaczęła. To właśnie działanie doprowadziło Natalię do takiego wyniku, jaki ma teraz, ponieważ artystka głęboko wierzy, że należy wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie daje nam los!